Биљни свијет
Флора и вегетација
Флора и вегетација су компоненте екосистема које се посматрају као једна цјелина. Предмет проучавања флоре су биљке и биљне заједнице. Национални парк ,,Дрина“ је јединствен у погледу флоре. На овом простору расте значајан број ендемичних, реликтних и ријетких биљних врста, што добриноси вегетацијској и екосистемској разноликости. На основу вишегодишњих теренских истраживања и на основу доступних података из литературе, на подручју националног парка ,,Дрина“ констатовано је 635 такса. Флора је распоређена у 90 породица и 351 род. Многе од биљних врста су заштићене и налазе се на Црвеној листи.
Кањон Дрине представља један од најинтересантнијих кањона свијета. Највећи дио површине Националног парка Дрина заузимају стијене и стрме литице кањона Дрине. Настањене су реликтним фитоценозама црног бора, црног граба и термофилне шуме букве.
Шумска вегетација се одликује израженом разноликошћу биљних заједница, које гради велики број биљних врста. Посебну вриједност овога подручја чини присуство Панчићеве оморике, која је ендемична и терцијарно реликтна врста. На истраживаном подручју оморика је присутна на локалитету Шарена буква и Боров засјед изнад села Луке. Шумска вегетација истраживног подручја пружа се у висинском распону око 300-1100 m надморске висине. Нижи дијелови су обрасли шумом сладуна и цера. На ову шуму надовезује се појас шума китњака и цера, односно китњака на кога на хладнијим стаништима смјењује букова шума. На овај појас се надовезују шуме букве и јеле.
Рецентни флувисоли представљају станишта врба и топола, а око рјечице зване Ријека фрагментарно је присутна заједница црне јове. На веома влажном и хумозном земљишту развија се бујна вегетација високих зелени.Већина ливада је настало у новијој историји вегетације под различитим утицајима човјека. Настале су сјечом и паљењем шумске и шибљачке вегетације ради добивања ливада и обрадивих површина.
