Biljni svijet
Flora i vegetacija
Flora i vegetacija su komponente ekosistema koje se posmatraju kao jedna cjelina. Predmet proučavanja flore su biljke i biljne zajednice. Nacionalni park ,,Drina“ je jedinstven u pogledu flore. Na ovom prostoru raste značajan broj endemičnih, reliktnih i rijetkih biljnih vrsta, što dobrinosi vegetacijskoj i ekosistemskoj raznolikosti. Na osnovu višegodišnjih terenskih istraživanja i na osnovu dostupnih podataka iz literature, na području nacionalnog parka ,,Drina“ konstatovano je 635 taksa. Flora je raspoređena u 90 porodica i 351 rod. Mnoge od biljnih vrsta su zaštićene i nalaze se na Crvenoj listi.
Kanjon Drine predstavlja jedan od najinteresantnijih kanjona svijeta. Najveći dio površine Nacionalnog parka Drina zauzimaju stijene i strme litice kanjona Drine. Nastanjene su reliktnim fitocenozama crnog bora, crnog graba i termofilne šume bukve.
Šumska vegetacija se odlikuje izraženom raznolikošću biljnih zajednica, koje gradi veliki broj biljnih vrsta. Posebnu vrijednost ovoga područja čini prisustvo Pančićeve omorike, koja je endemična i tercijarno reliktna vrsta. Na istraživanom području omorika je prisutna na lokalitetu Šarena bukva i Borov zasjed iznad sela Luke. Šumska vegetacija istraživnog područja pruža se u visinskom rasponu oko 300-1100 m nadmorske visine. Niži dijelovi su obrasli šumom sladuna i cera. Na ovu šumu nadovezuje se pojas šuma kitnjaka i cera, odnosno kitnjaka na koga na hladnijim staništima smjenjuje bukova šuma. Na ovaj pojas se nadovezuju šume bukve i jele.
Recentni fluvisoli predstavljaju staništa vrba i topola, a oko rječice zvane Rijeka fragmentarno je prisutna zajednica crne jove. Na veoma vlažnom i humoznom zemljištu razvija se bujna vegetacija visokih zeleni.Većina livada je nastalo u novijoj istoriji vegetacije pod različitim uticajima čovjeka. Nastale su sječom i paljenjem šumske i šibljačke vegetacije radi dobivanja livada i obradivih površina.
